Kortyzol
Kortyzol śmiało można nazwać hormonem alfa. Jest aktywatorem katabolicznych (rozkładających) procesów przemiany materii oraz oddaje ciału do dyspozycji bogate w energię związki. Jego tłumiące działanie na układ immunologiczny (autoagresywny) jest często wykorzystywany w medycynie do hamowania nadmiernych reakcji (alergii) i stanów zapalnych. Kortyzol steruje uczuciami takimi jak głód, trawienie, ciśnienie krwi, rytmem snu i czuwania. W przemianie materii kortyzol ma znaczący wpływ na gospodarkę węglowodanową, wywołując glukoneogenezę (przekształcanie białka w glukozę) w wątrobie.
Obok katecholamin takich jak noradrenalina, adrenalina czy dopamina, kortyzol jest naszym największym hormonem stresu. Kiedy się przestraszymy lub czujemy zagrożeni z mózgu wydzielany jest sygnał, który informuje nadnercza o tym ażeby zaczęły wydzielać kortyzol, co za tym idzie nasz organizm przestawia się w tryb „walcz lub uciekaj”. Gdy jednak dochodzi do długotrwałego (przewlekłego) stresu, brakuje faz odprężenia i człowiek zaczyna się wypalać i chorować.
Poniżej znajduje się lista negatywnych skutków długotrwałego stresu:
-
Podwyższony poziom cukru we krwi, cukrzyca starcza
-
Ubywanie masy mięśniowej i zwiększanie ilości tłuszczu w okolicach brzucha
-
Wachania nastroju i zmniejszenie aktywności mózgu, depresja, choroba Alzheimera
-
Wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia słyszenia, szumy uszne
-
Niepłodność oraz oziębłość seksualna spowodowana obniżeniem poziomu testosteronu
-
Przybierające na sile zaburzenia snu
-
Niski poziom progesteronu (odpowiedzialny za większość hormonów płciowych)
Po długotrwałym okresie, w którym kortyzol jest notorycznie na wysokim poziomie następuje jego radykalny spadek. Oznacza to ostatnią fazę „wypalenia” nadnerczy które są odpowiedzialne za wytwarzanie kortyzolu.
Skutki niskiego poziomu kortyzolu:
-
Zwiększona drażliwość
-
Wypalenie i depresja
-
Niskie ciśnienie krwi
-
Zmniejszona odporność na infekcje oraz źle gojące się rany
-
Choroby autoimmunologiczne jak stwardnienie rozsiane, zapalenie tarczycy Hashimoto
-
Fibromialgia
-
Zespół chronicznego zmęczenia
-
Problemy z gospodarką elektrolitową
KORTYZOL:
Dobowe wydzielanie kortyzolu u osoby zdrowej odbywa się między godziną 6:00 – 8:00 następne między godziną 11:00 – 12:00. Ten kortyzol jest nam potrzebny do funkcjonowania w ciągu dnia i nie należy go zbijać!!!! Jeżeli jednak zrobimy test wydzielania kortyzolu dobowego (próbki pobieramy w godzinach 8:00; 13:00; 18:00; 22:00) i okażę się że nasze poranne wyrzuty nie istnieją ale za to mamy go w nadmiarze wieczorem, wówczas nie można pozostać obojętnym przy takim stanie rzeczy. Jest wiele środków, które są w stanie nam pomóc (poza higiena dnia, snu oraz dietą, które są w tej kwestii priorytetem), lecz nie można działać na własna rękę jeżeli nie mamy na ten temat wiedzy.
Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże wam w zrozumieniu co się dzieje w naszym organizmie i dlaczego np.: nie możemy zasnąć wieczorem lub jesteśmy senni przed południem i nie możemy się skupić.
Już na koniec chciałem tylko napisać ze insulina jest antagonistą (hormonem przeciwstawnym) do kortyzolu, więc picie soków z owoców rano jedzenie FIT OWSIANEK itp. Nie jest do końca dobrym pomysłem, ponieważ walczymy ze swoim organizmem na siłę zbijając kortyzol.
POZDRAWIAM I ŻYCZĘ DUŻO SPOKOJU PIOTR ŻEBERKIEWICZ
Źródło: Lothar Urisnus
http://zeberkiewicz.pl/wp-content/uploads/2018/08/kortyzol.jpg
367
652
Piotr
http://zeberkiewicz.pl/wp-content/uploads/2018/07/logo-4.png
Piotr2018-08-09 14:00:542018-08-28 17:02:24Kortyzol
Tryptofan
Witamina D a masa mięśniowa
Scroll to top
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!