L-Arginina

L-Arginina

Jesteś po czterdziestce i zaczynasz dostrzegać oznaki starzenia się? Według egipskiego biochemika Mohameda Gada istnieje bardzo prosty sposób na przywrócenie młodości i witalności. Według niego należy co wieczór przed pójściem do łóżka wziąć 5 g L-argininy by twoje ciało wkrótce zaczęło lepiej funkcjonować.

Gad w jednym z artykułów, które warto przeczytać napisał, że L-arginina to bardzo ciekawy dodatek suplementacyjny. Jest ona prekursorem dobrego NO, czyli związku który pełni wiele pozytywnych funkcji w organizmie, dzięki czemu naukowcy oznaczyli L-argininę jako endogenny aminokwas. Chociaż organizm syntetyzuje L-argininę przez przekształcanie innych aminokwasów, to mimo tego nasz organizm nie jest w stanie przetworzyć tyle argininy by zaspokoić nasze zapotrzebowanie. Niezbędne w związku z tym jest dostarczanie jej w postaci suplementu diety.

Oto losowo przedstawione pozytywne skutki działania L-argininy:

– badania wykazały, że dawki kilku gramów L-argininy rozszerzyły naczynia krwionośne, w wyniku czego nerki mogły lepiej funkcjonować
– zmniejsza stężenie złego cholesterolu (LDL)
– zwiększa produkcję komórek plemnikowych i poprawia funkcjonowanie seksualne u niektórych mężczyzn, którzy mają problemy z potencją
– pomaga chronić nabłonek żołądka oraz zmniejsza ilość kwasów żołądkowych aby przyspieszyć powrót do zdrowia po wrzodowej chorobie żołądka.

L-arginina pomaga również w szybszym gojeniu się ran. Częściowo dlatego, że przekształca się w L-ornityny, co z kolei przekłada się na L-proliny. L-prolina jest prekursorem kolagenu, ważnego składnika tkanki łącznej.

Również ważne jest to, że NO aktywuje system immunologiczny, hamuje reakcję zapalenia i zwiększa dopływ krwi do tkanek, które wymagają naprawy.

Badania na zwierzętach wykazały, że arginina powstrzymuje starzenie się mózgu. To efekt stymulacji NO który produkuje glutamin w mózgu.

Z przeprowadzonych badań stwierdzono, że L-arginina jest doskonałą substancją przeciwstarzeniową. Ponieważ nasz biochemik chciał sprawdzić czy ten aminokwas jest również dobry w rzeczywistości, Gad dawał codziennie przed snem 21 mężczyznom i kobietom w wieku pomiędzy 41 a 75 rokiem życia, dawkę L-argininy w wysokości 5 g, przez okres czterech tygodni.

Badanie to nie było szczególnie zdrowe dla badanych. 18 osób musiało spożywać leki na nadciśnienie, niedokrwienie mięśnia sercowego, cukrzycę, zaburzenia żołądkowo-przełykowe (GERD) i nadkwaśność, niedoczynność tarczycy, zapalenie nerwów, reumatoidalne zapalenie stawów.

Poniższa tabela pokazuje, w jaki sposób badani zareagowali na uzupełnianie diety. Lista poniżej podsumowuje obserwacje badanych.

 
Tak macie racje, że w badania nie były przeprowadzone na grupie kontrolnej ale Gad nazywa to badanie pilotażowym i jest on zachwycony wynikami, zresztą nie tylko on. Pod koniec eksperymentu, wszystkie 21 osób chciało kontynuować przyjmowanie suplementu.

Gad w swoim artykule stwierdza, że L-arginina wykazała korzyści przeciwstarzeniowe znacznie większe od środków farmaceutycznych lub nutraceutycznych, kiedykolwiek wcześniej odkrytych.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *